anne- babalara öneriler -hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı

dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğunuzun olması sizi her anlamda zor durumda bırakan bir durumdur.çocuğunuzun sorununu doğru saptamanız ve hemen önlemlerinizi almanız yararlı olur.
 ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız.

* dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu beyinde oluşan güçlük ve aksaklıklarla ilgili olduğundan mutlaka doktor tedavisi gerekir. kendi kendinize müdahele edip zaman kaybına  yol açmanız sizin adınıza iyi olmayacaktır.

*dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu öğrenmeyi olumsuz etkilemektedir. hiperaktivitenin zeka ile bir bağlantısı bulunmaz. çocuğunuzu 'geri zekalı veya üstün zekalı 'olarak nitelendirmeyin.

*dikkat dağınıklığı bir hastalıktır. nasıl başı ağırıyor diye birine kızamıyorsanız, çocuğunuzun da bu davranışları sizi kızdırmamalı ve bu davranışların inatlaşmak uğruna yapılmadığını  bilmelisiniz.

*eğer çocuğunuzda dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite varsa aileden birini suçlu görmeyin. bazı anneler babaları, bazı babalar da anneyi suçlayabilmektedirler. sizin çocuğa yaklaşım biçiminizle ilgili bir hastalık değildir. tamamen fizyolojiktir.

*çocuğunuza kızmayın bağırmayın. onu sakinleştirmek veya susturmak için dövmeyin.

* çocuğunuzun davranışlarıyla dalga geçip onu utandırmayın, böyle davrandığı için onu cezalandırmayın.

*çocuğunuza sevgi ve ilgi ile yaklaşın, durumunu,  yaşadığı zorlukları anladığınıza dair mesajlar verin.

* ödev yaparken dikkatini dağıtacak her tür malzemeyi göz önünden uzaklaştırın.

*ödevlerini yapması için zaman verin. yanında siz de bulunun. uzun süren ödevler için zorlamayın.

* gerekirse ödevlerini kısa ve küçük parçalara bölerek yaptırın ve mutlaka öğretmenine bu durumu bildirip onunla işbirliği içerisnde olun.

*dikkat dağınıklğı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar öğrenme zorluğu yaşadıkları için onalara ' öğrendiğin konuyu akşam geldiğinde bana da anlatırmısın, öğrenmek istiyorum'
dediğinizde dersi daha dikkatli dinleyebilir. akşam geldiğinde de sınav yapıyormuş gibi bir hava yaratmadan öğrendiklerini size öğretmesine izin verin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !